یکشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹

فریده فرجام ، نویسنده‌ کودکان، نمایش‌نامه‌نویس، نویسنده و شاعر بزرگ‌سالا‌ن در ۲۲ دی‌ماه سال ۱۳۱۳ در تهران زاده شد.

او کار ادبی خود را با نوشتن داستان‌های کوتاه در سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۵ آغاز کرد. فریده فرجام نخستین کار کودکانه‌ خود به نام «حسنی» را در سال‌هایی نوشت که در دانشگاه درس می‌خواند. این کتاب را انتشارات سخن در سال ۱۳۳۹ منتشر کرد. فریده فرجام در سال‌های آغازین دهه ۴۰ که شورای کتاب کودک شروع به کار کرد، فرجام به عضویت این نهاد درآمد. در سال‌های ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲ برای شرکت در سمینار فرهنگی کشورهای در حال رشد، به سفر رفت و در دی‌ماه همان سال در کتابخانه بین‌المللی کودکان و نوجوانان مونیخ موضوع مذهب و سیاست در کتاب‌های کودکان را به عنوان طرح مطالعاتی خود برگزید. در همین حال، بخش کتاب‌های فارسی کودکان را در این کتابخانه راه‌اندازی کرد.

برخی از آثار فریده فرجام

پس از برگشت به ایران، فریده فرجام در کنار کار نمایش‌نامه‌نویسی برای بزرگ‌سالا‌ن، داستان‌های دیگری برای کودکان به نام‌های «مهمان‌های ناخوانده»، «گل بلور و خورشید» و «عمو نوروز» را نوشت یا بازنویسی کرد. کتاب مهمان‌های ناخوانده در سال ۱۳۴۵ از سوی کانون پرورش فکری کودکان به عنوان اولین کتاب این ناشر, منتشر شد و در همان سال جایزه سلطنتی را از آن خود کرد. داستان «گل بلور و خورشید» برنده جایزه نمایشگاه کتاب بولونیا در سال ۱۹۶۷ و جایزه یونسکو در ژاپن شد. داستان «عمو نوروز» را فرجام با کمک م. آزاد هنگامی که در گروه ویراستاران کانون کار می‌کرد، باز نوشت که در سازمان انتشارات کانون به چاپ رسید. آخرین کاری که از فریده فرجام در گستره ادبیات کودکان منتشر شد، «زنجیر عمو زنجیرباف» (۱۳۵۲) بود که انتشارات ابن‌سینا در تبریز آن را منتشر کرد. پس از آن فریده فرجام کار در عرصه کودکان را کنار گذاشت. فریده فرجام برای سال‌های بلند در هلند و بعد در امریکا زیست. او در سال ۱۳۹۳ به ایران بازگشت. فریده فرجام در تمام این سال‌ها به فعالیت‌های ادبی و هنری خود در عرصه تئاتر و شعر برای بزرگسالان ادامه داده است.

کتاب‌ها

  • حسنی. نقاشی غلامعلی مکتبی. تهران: سخن, فرانکلین, ۱۳۳۹
  • گل بلور و خورشید. نقاشی نیکزاد نجومی. تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان, ۱۳۴۷
  • عمو نوروز. نقاشی فرشید مثقالی. تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان, ۱۳۵۱
  • مهمان‌های ناخوانده. نقاشی جودی فرمانفرماییان. تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان, ۱۳۵۱
  • زنجیر عمو زنجیرباف. تبریز: ابن سینا, ۱۳۵۲

منبع: کتابک

برچسب ها: , ,

مطالب مرتبط

0 نظرات

ارسال نظر

درباره خانه فرهنگ و هنر آفرین

خانه فرهنگ و هنرآفرین با شعار ، “آفرین بر کودک دیروز، امروز و فردا” قصد دارد تا با استفاده از تجربیات خردمندان و پیشکسوتان و با‌ پرورش استعداد های سرشار فرزندان این سرزمین زمینه‌ی رشد و بالندگی را در عرصه فرهنگ و هنر کودک و نوجوان فراهم آورد.

آخرین مطالب

مصاحبه خانه فرهنگ و هنر آفرین با استاد فقید دکتر ناصر هوشمند وزیری
مصاحبه اختصاصی سلوانا شکیبا خبرنگار 8ساله خبرآفرین  با علاءالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مسایل فرهنگی
۶ توصیه برای تعطیلات تابستانی فراموش نشدنی
شانزده نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!
کتابخانه سیار بر روی الاغ، معلم فوق‌العاده‌ای که تحصیل را با کتاب‌ها می‌آورد
کتاب سودوکو و معماهای تصویری
گزارش خبرآفرین نوشین شجاعی از مراسم کوله گردها
سال‌های خاطره انگیز با خالق  سلام کوچولو
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی از راهپیمایی روز قدس
گزارش خبرآفرین بنیامین سامعی از نمایشگاهی در استان کردستان
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی با موضوع افطاری ساده و روزه اولی‌ها
مصاحبه خبرآفرین بنیامین سامعی از کردستان با یکی از اساتید قرآن کریم