یکشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۳۹۹
همزمان با رشد کودکان دریافت انواع ویتامین ها و مواد معدنی به میزان کافی به منظور تضمین سلامت آنان اهمیت به سزایی دارد.
به گزارش ایسنا، رژیم غذایی متوازن و مطلوب می تواند میزان مواد مغذی مورد نیاز بدن بیشتر کودکان را تامین کند اما در برخی شرایط کودکان نیز مجبور به مصرف مکمل های حاوی ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

در این مطلب به ویتامین های مورد نیاز بدن کودکان اشاره شده است. مواد مغذی مورد نیاز کودکان به فاکتورهایی همچون سن، جنس، جثه، رشد و میزان فعالیت آنان بستگی دارد.

به گزارش هلث لاین، کارشناسان سلامت می گویند کودکان دو تا هشت سال روزانه به ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری نیاز دارند. همچنین رده سنی ۹ تا ۱۳ سال به دریافت روزانه ۱۴۰۰ تا ۲۶۰۰ کالری نیازمندند که به فاکتورهای مشخصی از قبیل میزان فعالیت آنان بستگی دارد. علاوه بر ضرورت دریافت میزان کالری کافی، رژیم غذایی کودک باید در راستای مرجع میزان توصیه شده مواد مغذی (DRIs) باشد:

کودکان چهار تا هشت سال کودکان یک تا سه سال ماده مغذی
۱۰۰۰ میلی گرم ۷۰۰ میلی گرم کلسیم
۱۰ میلی گرم ۷ میلی گرم آهن
۴۰۰ میکروگرم ۳۰۰ میکروگرم ویتامین A
1.2 میکروگرم ۰.۹ میکروگرم ویتامین B12
25 میلی گرم ۱۵ میلی گرم ویتامین C
15 میکروگرم ۱۵ میکروگرم ویتامین D

مواد مغذی مورد نیاز کودکان متفاوت از بزرگسالان است؟ 

مواد مغذی ذکر شده تنها بخشی از آن چیزی است که بدن کودک به آن ها نیاز دارد. کودکان برای داشتن رشد کافی و سلامت به انواع مختلفی از مواد معدنی و ویتامین ها نیاز دارند هرچند میزان دقیق آن در سنین مختلف متفاوت است. کودکان بزرگتر و نوجوانان نسبت به کودکان کم سن و سال تر برای برخورداری از سلامت مطلوب به میزان متفاوتی از مواد مغذی نیاز دارند. همچنین نوع مواد مغذی مورد نیاز بدن کودکان و بزرگسالان برابر است و تنها کودکان به میزان کمتری از آن ها احتیاج دارد.

با افزایش سن ضروری است کودکان میزان مواد مغذی لازم همچون کلسیم و ویتامین D را برای داشتن استخوان های سالم دریافت کنند. علاوه بر این، آهن، روی، ید و ویتامین های A، B6، B12 و D برای رشد مغزی کودک در دوران اولیه زندگی حیاتی است.

آیا مصرف مکمل در کودکان ضروری است؟ 

به طور کلی، کودکانی که غذاهای سالم مصرف کنند لازم نیست مکمل های حاوی ویتامین دریافت کنند. هرچند، نوزادان نسبت به کودکان نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارند و مصرف برخی انواع مکمل ها از قبیل ویتامین D برای نوزادان شیرخوار ضروری است.

به گفته کارشناسان کودکان باید انواع مختلفی از میوه ها، سبزیجات، غلات، لبنیات و پروتئین ها را مصرف کنند تا مواد مغذی کافی دریافت نمایند. تمامی این مواد غذایی حاوی ریزمغذی های ضروری برای رشد مطلوب کودکان هستند.

برخی از کودکان به دریافت مکمل های غذایی نیاز دارند 

دریافت برخی انواع ویتامین ها و مواد معدنی برای کودکانی که در معرض کمبود آن ها هستند ضروری است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کودکانی که به دلایل پزشکی رژیم غذایی گیاهی دارند.

– اطفالی که به بیماری هایی مبتلا هستند که جذب مواد مغذی را مشکل کرده یا نیاز به دریافت مواد مغذی را افزایش می دهند. از جمله این بیماری ها می توان به بیماری سلیاک، سرطان و بیماری التهابی روده اشاره کرد.

– کودکانی که تحت انواعی از جراحی ها قرار می گیرند که بر معده یا روده هایشان اثر می گذارد.

برچسب ها: , , , ,

مطالب مرتبط

0 نظرات

ارسال نظر

درباره خانه فرهنگ و هنر آفرین

خانه فرهنگ و هنرآفرین با شعار ، “آفرین بر کودک دیروز، امروز و فردا” قصد دارد تا با استفاده از تجربیات خردمندان و پیشکسوتان و با‌ پرورش استعداد های سرشار فرزندان این سرزمین زمینه‌ی رشد و بالندگی را در عرصه فرهنگ و هنر کودک و نوجوان فراهم آورد.

آخرین مطالب

مصاحبه خانه فرهنگ و هنر آفرین با استاد فقید دکتر ناصر هوشمند وزیری
مصاحبه اختصاصی سلوانا شکیبا خبرنگار 8ساله خبرآفرین  با علاءالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مسایل فرهنگی
۶ توصیه برای تعطیلات تابستانی فراموش نشدنی
شانزده نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!
کتابخانه سیار بر روی الاغ، معلم فوق‌العاده‌ای که تحصیل را با کتاب‌ها می‌آورد
کتاب سودوکو و معماهای تصویری
گزارش خبرآفرین نوشین شجاعی از مراسم کوله گردها
سال‌های خاطره انگیز با خالق  سلام کوچولو
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی از راهپیمایی روز قدس
گزارش خبرآفرین بنیامین سامعی از نمایشگاهی در استان کردستان
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی با موضوع افطاری ساده و روزه اولی‌ها
مصاحبه خبرآفرین بنیامین سامعی از کردستان با یکی از اساتید قرآن کریم