دوشنبه, ۴ خرداد, ۱۳۹۹

متن زیر برگرفته از کانال تلگرام انتشارات میچکاست.

«همکاری»

اگر می‌خواهید فرزندتان با ارزش همکاری و کمک کردن به دیگران آشنا شود، موارد زیر را در نظر بگیرید:
کودک با مشاهده‌ی مثال‌های علنی از همکاری و همیاری با دیگران در رفتار والدین، در محیط خانواده و یا اجتماع، با معنا و مفهوم این مهم آشنا می‌شود و این اولین قدم است.
با توجه به علایق فرزند خود، شرایط شرکت در کلاس‌های ورزشی، هنری، موسیقی، پرورش خلاقیت و … را برای او فراهم کنید تا علاوه بر لذت بردن، حس همکاری در گروه در شخصیت او رشد کند.
فهرستی از رفتارهای خوب را که در برگیرنده‌ی کمک به دیگران است، برای فرزندتان تهیه کنید. هنگامی که کودک شما در حد توانایی‌اش یکی از این کارها را انجام داد، از او قدردانی کنید و به او احساسی دهید تا به خود ببالد و این رفتار برای او به صورت عادت شود.
معمولاً کودکان عاشق همکاری در کارهای خانه هستند. پس وظایفی کوچک برحسب توانایی‌شان به آن‌ها محول کنید. او با این کار احساس پذیرفته شدن و مهم بودن می‌کند و این ویژگی در رفتارهای او به صورت عادت در می‌آید.
کودکان را در تصمیم‌گیرهای خانوادگی شرکت دهید؛ بدین ترتیب که جلساتی خانوادگی تشکیل دهید و در مورد مشکلات یا تصمیم‌گیری‌های مهم خانوادگی صحبت کنید. جهت حل مشکل به کودکتان مسئولیتی بدهید و از او بخواهید که با شما همکاری کند.
به یاد داشته باشیم که هرگاه مسئولیتی به فرزندتان می‌دهید، حق انتخاب و اعمال سلیقه را هم در انجام آن مسئولیت به او بدهید تا با لذت و انرژی بیشتر این کار را انجام دهد. این امر منجر به پرورش خلاقیت در شخصیت کودک می‌شود.
فعالیت‌ها:
بین افراد خانواده‌ی خود یک بازی ترتیب دهید؛ بدین صورت که هرکس حدس بزند در چه کاری می‌تواند به دیگری کمک کند؟ در صورتی که طرف مقابل با حدس آن شخص موافق بود، آن شخص یک امتیاز مثبت می‌گیرد. در آخر، می‌توانید فهرستی از این کمک‌ها تهیه کنید.
.
همواره فرزندتان را تشویق کنید تا با دوستانش در داشته‌هایش شریک شود و چیزهایی که به آن احتیاجی ندارد، به دیگران ببخشد. او را ترغیب کنید که با روی خوش به دیگران کمک کند.


«استقلال»

اگر می‌خواهید به فرزندتان در رسیدن به استقلال و خودباوری کمک کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید:
به فرزندتان اجازه دهید تا خود جواب سؤالاتی را که از او پرسیده می‌شود، بدهد و هرگز به جای او نظر ندهید. همچنین به او اجازه‌ی انتخاب و تصمیم‌گیری در مواردی را که متناسب با سن و سالش است، بدهید. کودک با هر انتخاب، هر چه‌قدر هم کوچک، تسلط بیشتری روی زندگی‌اش می‌یابد.
برای پاسخ دادن به سؤالات کودکتان وقت بگذارید، به احساساتش توجه کنید، از فرزندتان در انجام برخی کارها مشورت بگیرید و از آنها بخواهید در کارها و تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کنند. این کار باعث می‌شود کودک از خود، تصویری واقع‌گرایانه داشته باشد و به حس استقلال برسد.
هراز گاهی به او یادآوری کنید که شما تحت هیچ شرایطی او را تنها نخواهید گذاشت و همواره در مواقع نیاز تکیه گاهی امن و مطمئن برای او خواهید بود. این حس اطمینان به او جرئت بیشتری برای مستقل شدن می‌دهد.
در نظر داشته باشید که محافظت باید در حد اعتدال باشد، چرا که محافظت بیش از حد، باعث ایجاد حس شدید وابستگی و عدم توانایی در فرزند می‌شود و اجازه‌ی خطرکردن و انجام کارهای جدید را از او می‌گیرید.
همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، تشویق و تمجید را فراموش نکنید. کودکانی که خوبی‌هایشان مورد قدردانی قرار می‌گیرد، حس بهتری به خود دارند و از اعتماد به نفس بیشتری برخوردارند.
اشتباهات و خطاهای او را بدون انتقاد کردن بپذیرید. زیرا این اشتباهات در مسیر یادگیری و مستقل شدن کاملاً طبیعی و اجتناب ناپذیر هستند.
کارهایی را که می‌تواند به تنهایی انجام دهد، برایش یادآوری کنید و بگویید که به خاطر توانایی‌هایش به او افتخار می‌کنید.

فعالیت‌ها:
با فرزندتان راجع به آخرین باری که کاری را به تنهایی انجام داده، صحبت کنید. انجام این کار چه احساسی به او داده؟ آیا دوست دارد کارهای بیشتری را مستقلاً بدون کمک شما انجام دهد؟ می‌توانید از کارهایی که کودکتان به تنهایی قادر به انجام آنهاست، لیستی تهیه کنید و آن را روی دیوار اتاق نصب کنید و هر کار جدیدی را که یاد می‌گیرد، به این لیست اضافه کنید.

اگر کودکتان به نقاشی کشیدن علاقه‌مند است، از او بخواهید که تصویری از حیواناتی مختلف نقاشی کند. آنها را با قیچی ببرید و با این حیوانات کاغذی، نمایشی از این داستان‌ها اجرا کنید. این کار باعث می‌شود تا این داستان‌ها بهتر در ذهن او بماند.


«صلح و آرامش»

اگر می‌خواهید رفتارهای فرزندتان همواره با صلح و آرامش همراه باشد، موارد زیر را در نظر داشته باشید:
همواره کودکتان را به آرامش دعوت کنید؛ به‌خصوص هنگامی‌که او عصبانی است و فریاد می‌زند، از او بخواهید خشمش را کنترل کند. سپس راجع به علت ناراحتی‌اش با او صحبت کنید، به حرف‌هایش گوش دهید و احساسش را درک کنید.
لحنی ملایم و بدون داد و فریاد صحبت کنید تا فرزندتان ارتباط کلامی صحیح را از شما بیاموزد. او را تشویق کنید که همواره، به‌خصوص هنگام عصبانیت، صدایش را پایین بیاورد و با ملایمت صحبت کند.
خانه را به محیطی امن و سرشار از صلح و آرامش تبدیل کنید؛ محیطی که در آن، همه‌ی افراد برخوردی عاطفی، محبت آمیز و مناسب دارند. به فرزندتان این احساس را بدهید که خانه بهترین و مطمئن‌ترین جا برای اوست.
یکی از لازمه‌های ایجاد حس آرامش در فرزندان، خودباوری مثبت در آن‌هاست. پس فرزندتان را باور کنید و به او احترام بگذارید و انگیزه‌ها و احساسات مثبت او را تقویت کنید. همواره در حد توانایی‌اش از او انتظار داشته باشید و هرگز او را سرزنش نکنید، چرا که احساس حقارت آرامش را از او می‌گیرد.
هر روز لحظاتی را برای سخن گفتن با کودک خود اختصاص دهید و در محیطی امن و آرام از او بخواهید راجع به احساساتش با شما صحبت کند.
زمینه‌ی انجام فعالیت‌هایی مثل «یوگا»، «تنفس منظم و عمیق»، «پیاده روی» و یا «گوش کردن به موسیقی آرامش‌بخش» را که باعث آرامش هر‌چه بیشتر در کودک می‌شود، را فراهم کنید و بدین ترتیب به او کمک کنید تا از سکوت و احساس صلح و آرامش در وجودش لذت ببرد.
هنگامی‌که فرزندتان با آرامش و متانت رفتار می‌کند، با تشویق او و احساس رضایت از رفتارش، او را متوجه کنید که آرامش درونی‌اش تا چه حد در آرامش خانه و رفتار والدین تأثیر مثبت می‌گذارد.

فعالیت:
یک کلمه یا عبارت را بین خودتان و فرزندتان در نظر بگیرید تا با گفتن آن هنگام عصبانیت یکی از اعضای خانواده، او را به صلح و آرامش دعوت کنید و یا حتی او را بخندانید.

“بگونیا ایبارولا”

 

برچسب ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

0 نظرات

ارسال نظر

درباره خانه فرهنگ و هنر آفرین

خانه فرهنگ و هنرآفرین با شعار ، “آفرین بر کودک دیروز، امروز و فردا” قصد دارد تا با استفاده از تجربیات خردمندان و پیشکسوتان و با‌ پرورش استعداد های سرشار فرزندان این سرزمین زمینه‌ی رشد و بالندگی را در عرصه فرهنگ و هنر کودک و نوجوان فراهم آورد.

آخرین مطالب

مصاحبه خانه فرهنگ و هنر آفرین با استاد فقید دکتر ناصر هوشمند وزیری
مصاحبه اختصاصی سلوانا شکیبا خبرنگار 8ساله خبرآفرین  با علاءالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مسایل فرهنگی
۶ توصیه برای تعطیلات تابستانی فراموش نشدنی
شانزده نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!
کتابخانه سیار بر روی الاغ، معلم فوق‌العاده‌ای که تحصیل را با کتاب‌ها می‌آورد
کتاب سودوکو و معماهای تصویری
گزارش خبرآفرین نوشین شجاعی از مراسم کوله گردها
سال‌های خاطره انگیز با خالق  سلام کوچولو
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی از راهپیمایی روز قدس
گزارش خبرآفرین بنیامین سامعی از نمایشگاهی در استان کردستان
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی با موضوع افطاری ساده و روزه اولی‌ها
مصاحبه خبرآفرین بنیامین سامعی از کردستان با یکی از اساتید قرآن کریم