جمعه, ۲۱ فروردین, ۱۳۹۹

مقدار خوابی که افراد به آن نیاز دارند و الگوی مراحل خواب شبانه آنان نیز با با افزایش سن تغییر می کند، و کودک شما نیز در گذر از سال های پیش دبستان به سال های دبستان از این قاعده مستثنا نیست.

کودکان پیش دبستانی به 10 تا 13 ساعت خواب نیاز دارند. کودکان در این سن به علت اینکه نسبت به دوران نوپایی شان در طول روز چرت نمی زنند، ممکن است کمی زودتر بخوابند.

اما در همین سن است که کودکان ممکن است پدیده ای به نام «بی خوابی رفتاری» را بروز دهند. کودک در این حالت شروع به آزمودن والدین از لحاظ تعیین حدود زمان خواب می کند و والدین باید از این رفتار آگاه باشند.

کودک در این حالت، ممکن است به بهانه هایی مانند تشنه بودن یا اینکه او را باید بغل کنند، از خوابیدن خودداری کند.

والدین بدون توجه به این رفتارها حد زمانی خواب برای کودک تعیین کنند، زیرا اگر والدین به خواسته های کودک تسلیم شوند، بی خوابی رفتاری او تشدید می شود.

کودکان دبستانی نیاز به 9 تا 11 ساعت خوابیدن در شب دارند و اغلب کودکان هم در این سنین به همین مقدار توصیه شده می خوابند .

برخی از کودکان دبستانی ممکن است دچار ترس های شبانه مانند هراس از تاریکی شوند. هم کودکان پیش دبستانی و دبستانی تخیلی غنی دارند. مشکلاتی مانند کابوس و خرخر کردن هم  نیز ممکن است بر خواب کودک در این سنین تاثیر بگذارند.

مقدار زیادی از خواب کودکان در سنین دبستان شامل مرحله خواب با امواج آهسته یا خواب عمیق (نوعی از خواب غیر REM) می گذرد.

این نوع خواب بسیار نیروبخش است و در نتیجه کودکان دبستانی در طول روز بسیار هشیار هستند. بنابراین اگر یک بچه دبستانی اغلب در سر کلاس چرت بزند، یعنی احتمالا خواب شبش کافی نیست.

نداشتن خواب کافی شبانه می تواند کارکرد تحصیلی کودک را کاهش دهید و همچنین باعث اختلال در توجه، تمرکز، تصمیم گیری و توانایی حل مسئله شود.

کم خوابیدن کودک در شب همچنین ممکن است به تحریک پذیری یا حتی بیش فعال شدن او در طول روز بینجامد.

بنابراین والدین باید برنامه خواب منظمی چه در طول روزهای هفته و  آخر هفته برای کودکشان ایجاد کنند. مدت خواب نباید بیش از 1 تا 2 ساعت در روزهای هفته نسبت به تعطیلات آخر هفته متغیر باشد.

منبع: همشهری آنلاین

برچسب ها: , , ,

مطالب مرتبط

0 نظرات

ارسال نظر

درباره خانه فرهنگ و هنر آفرین

خانه فرهنگ و هنرآفرین با شعار ، “آفرین بر کودک دیروز، امروز و فردا” قصد دارد تا با استفاده از تجربیات خردمندان و پیشکسوتان و با‌ پرورش استعداد های سرشار فرزندان این سرزمین زمینه‌ی رشد و بالندگی را در عرصه فرهنگ و هنر کودک و نوجوان فراهم آورد.

آخرین مطالب

مصاحبه خانه فرهنگ و هنر آفرین با استاد فقید دکتر ناصر هوشمند وزیری
مصاحبه اختصاصی سلوانا شکیبا خبرنگار 8ساله خبرآفرین  با علاءالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مسایل فرهنگی
۶ توصیه برای تعطیلات تابستانی فراموش نشدنی
شانزده نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!
کتابخانه سیار بر روی الاغ، معلم فوق‌العاده‌ای که تحصیل را با کتاب‌ها می‌آورد
کتاب سودوکو و معماهای تصویری
گزارش خبرآفرین نوشین شجاعی از مراسم کوله گردها
سال‌های خاطره انگیز با خالق  سلام کوچولو
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی از راهپیمایی روز قدس
گزارش خبرآفرین بنیامین سامعی از نمایشگاهی در استان کردستان
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی با موضوع افطاری ساده و روزه اولی‌ها
مصاحبه خبرآفرین بنیامین سامعی از کردستان با یکی از اساتید قرآن کریم