جمعه, ۲۱ فروردین, ۱۳۹۹

مریم کاظمی دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان در این جلسه گفت: اولین بار در سال 73 برای شرکت در جشنواره به همدان آمدم؛ آن زمان جشنواره بر روی بخش اصلی و اجرای صحنه ای تمرکز داشت. به مرور بخش های زیادی به جشنواره اضافه شد و زمانی که سال 96 به عنوان دبیر انتخاب شدم بخش هایی در جشنواره وجود داشت که معتقدم باعث دور شدن تمرکز از بخش اصلی شده بود ولی این بخش ها به مرور به جشنواره اضافه شده اند و توقعاتی را در هنرمندان رشته های مختلف برانگیخته است.

این کارگردان تئاتر تصریح کرد: نمی شود یک شبه و ناگهانی بخشی که سال ها روی آن حساب شده و برایش برنامه ریزی شده حذف کرد. تغییر بخش های جشنواره به سیاستگذاری کارشناسی شده و حرفه ای نیاز دارد.
کاظمی با تاکید بر اینکه جشنواره فرصتی است که هنرمندان تولیدات یک سال را به نمایش گذاشته و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند؛ گفت: اگر در طول یک سال گذشته آثار قوی و فاخری اجرا شده باشد؛ قطعا جشنواره پربارتری برگزار خواهیم کرد. انتخاب آثار صرفا با توجه به کیفیت انجام می شود و اینکه نمایش مربوط به تهران است یا استان ها؛ تاثیری در انتخاب ها ندارد.

او افزود: در شرایط مساوی کیفیت ، اولویت با کارهای شهرستان و به خصوص استان همدان خواهد بود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: تلاش می کنیم جشنواره از طریق شبکه های سراسری پوشش داده شود.

در ادامه رئیس بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان اظهار کرد: باید در برگزاری جشنواره نسبت به دوره های گذشته از نظر کمی و کیفی جهش قابل توجهی داشته باشیم.
علیرضا درویش نژاد هدف برگزاری جشنواره را ایجاد نشاط اجتماعی عنوان کرده و گفت: بخش دیگر از اهداف برگزاری جشنواره پرداختن به دغدغه های اجتماعی است؛ ما به سهم خودمان تلاش می کنیم قسمتی از ناهنجاری های جامعه کاهش پیدا کند.

وی تبعیض های اجتماعی و ناعدالتی ها را از مواردی برشمرد که در زمینه ایجاد ناهنجاری ها تاثیرگذار هستند؛ خاطرنشان کرد: شعار جشنواره امسال “کودک و حقوق اجتماعی” است؛ کودکان و نوجوانان این کشور به یک اندازه از همه امکانات فرهنگی و اجتماعی سهم دارند؛ نباید دچار تبعیض های اجتماعی شویم و کودکان حاشیه شهر هم باید از برنامه های این جشنواره برخوردار شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر مشارکت هنرمندان در برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری گفت: وظیفه ما حمایت، هدایت و نظارت است و تشکل های صنفی مانند انجمن نمایش می تواند به عنوان بازوی اجرایی ستاد برگزاری جشنواره عمل کند.

درویش نژاد در خصوص حضور کشورهای خارجی در جشنواره هم گفت: تلاش می کنیم امسال آثار متنوع تر از کشورهای شرکت کننده در جشنواره حضور داشته باشند.
وی تاکید کرد: کار در حوزه فرهنگ و هنر نیازمند نگاه باز است، با دید بسته نمی توان برنامه هنری تاثیرگذاری برگزار کرد.

در ادامه جلسه مهدی حاجیان، مدیر جشنواره های تئاتر اداره کل هنرهای نمایشی اظهار کرد: مرحله انتخاب طرح های خیابانی و خردسال انجام شده و آثار در حال تولید برای مرحله بازبینی اجرایی هستند.
وی با بیان اینکه مسابقه نمایشنامه نویسی در دست بررسی است؛ خاطرنشان کرد: آمار آثار ارسالی نسبت به دوره های گذشته افزایش قابل توجهی داشته و تا اوایل هفته آینده نتایج اولیه اعلام خواهد شد.
در ادامه اردشیر صالح پور هم گفت: همدان یکی از استان های بی نظیر کشور و شایسته برگزاری رویدادهای بین المللی است.

وی با بیان اینکه جشنواره امسال چند ویژگی ممتاز دارد؛ افزود: نکته مهمی که امسال باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد، جشن یکصد سالگی تئاتر کودک و نوجوان است.
صالح پور با تاکید بر اینکه تریبون بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در حال حاضر در همدان است؛ خاطر نشان کرد: با مهندسی صحیح فرهنگی می توانیم از این ظرفیت استفاده کرده و همدان را به عنوان پایلوت برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری کودک و نوجوان در آسیا معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه های جنبی در نظر گرفته شده که می تواند این جشنواره را از یک پروژه فرهنگی به پروسه تبدیل کند؛ خاطرنشان کرد: هر برنامه ای که به پروسه تبدیل شود؛ ماندگار خواهد شد.
صالح پور تصریح کرد: جشنواره تئاترکودک و نوجوان با نام همدان عجین شده است و حتی هنرمندان خارجی که در این حوزه فعال هستند؛ این جشنواره با عنوان همدان می شناسند.

مسئول دبیرخانه جشنواره هم در این جلسه آماری از تعداد آثار ارسالی ارائه داد و گفت: در بخش خیابانی 143 اثر، در بخش خردسال 96 اثر، در بخش نمایشنامه نویسی 96 اثر به دبیرخانه رسیده است.
معصومه حدادی افزود: در بخش کودک و نوجوان هنرمندان تا پنجشنبه 5 مهرماه برای ارسال آثار مهلت دارند.
وی افزود: بر اساس تقویم جشنواره نمایش های بخش دانش آموزی هم تا پنجم مهرماه به دبیرخانه جشنواره معرفی خواهد شد.

مریم کاظمی دبیر بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در مقدمه فراخوان این جشنواره نوشته است:

«جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بیست و پنج ساله شد. به پایان یک ربع قرن عمر جشنواره‌ نزدیک شده ایم و برای برگزاری بهتر و باشکوه ­تر این جشن بزرگ، آرزو و امیدواری زیادی داریم. امیدواریم که امکانات موجود این دوره به این رویداد هنری شیرینی و حلاوت بخشد.

بیش از هر چیز می‌خواهم انگیزه‌هایتان را از آغاز ورود به دنیای نمایش برای کودکان و نوجوانان به یاد بیاورید. این شما بوده‌اید که جشنواره را خلق کرده و برای پربارشدن سال به سال آن دقت و تلاش داشته و کیفیت کارهای هنری شما زینت‌بخش جشنواره بوده است. جشنواره کودک و نوجوان مدیون حضور شما بوده و حیات این رویداد هنری متاثر از اندیشه و کار عاشقانه شما دوستداران کودکی بوده است. از این منظر شما مستقل هستید نه وابسته به جشنواره.

می خواهم از شما هنرمندان فعال تئاتر کودک و نوجوان دعوت کنم بیایید وابستگی‌هایی را که در طول بیست و چهار دوره گذشته به خودمان تحمیل کرده ایم آرام آرام کنار بگذاریم تا بتوانیم چگونگی وجود این جشنواره را از نگاهی گسترده‌تر ببینیم. این ما خانواده تئاتر کودک و نوجوان هستیم که به این جشنواره هویت می بخشیم. بیایید این هویت را بازیابی کنیم و از نو شروع کنیم. فرزندان ایران زمین به هنر شما چشم دارند و ما برای شادی و امید بچه‌ها از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

ربع قرن جشن و جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مبارک باد.»

این جشنواره در پاییز نود و هفت در همدان برگزار میشود.

منابع: هنرآنلاین، خبرگزاری مهر

عکس از: ایران تئاتر

برچسب ها: , , , ,

مطالب مرتبط

0 نظرات

ارسال نظر

درباره خانه فرهنگ و هنر آفرین

خانه فرهنگ و هنرآفرین با شعار ، “آفرین بر کودک دیروز، امروز و فردا” قصد دارد تا با استفاده از تجربیات خردمندان و پیشکسوتان و با‌ پرورش استعداد های سرشار فرزندان این سرزمین زمینه‌ی رشد و بالندگی را در عرصه فرهنگ و هنر کودک و نوجوان فراهم آورد.

آخرین مطالب

مصاحبه خانه فرهنگ و هنر آفرین با استاد فقید دکتر ناصر هوشمند وزیری
مصاحبه اختصاصی سلوانا شکیبا خبرنگار 8ساله خبرآفرین  با علاءالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مسایل فرهنگی
۶ توصیه برای تعطیلات تابستانی فراموش نشدنی
شانزده نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!
کتابخانه سیار بر روی الاغ، معلم فوق‌العاده‌ای که تحصیل را با کتاب‌ها می‌آورد
کتاب سودوکو و معماهای تصویری
گزارش خبرآفرین نوشین شجاعی از مراسم کوله گردها
سال‌های خاطره انگیز با خالق  سلام کوچولو
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی از راهپیمایی روز قدس
گزارش خبرآفرین بنیامین سامعی از نمایشگاهی در استان کردستان
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی با موضوع افطاری ساده و روزه اولی‌ها
مصاحبه خبرآفرین بنیامین سامعی از کردستان با یکی از اساتید قرآن کریم