جمعه, ۸ خرداد, ۱۳۹۹

احمد اکبرپور یکی از نویسندگان موفق ادبیات کودکان و نوجوانان ایران است. او در مردادماه سال ١٣۴٩ در چاه ورز لامِرد  در جنوبی ترین نقطه استان فارس زاده شد.

کودکی هایش در جنوب کشور و آب و هوای گرم و شرجی کنار دریا گذشت. دوره ی دبستان و راهنمایی را در شهرستان لامرد گذراند. برای ادامه ی تحصیل به شیراز رفت و در سال آخر دبیرستان، در جهرم درس خواند.

او در دانشگاه شهید بهشتی تهران رشته ی روان شناسی خواند و هم زمان، به ادبیات علاقه پیدا کرد. ابتدا به شعر علاقه مند شد و در کلاس های شعر قیصر امین پور و حسن حسینی شرکت کرد. ۲۳ ساله بود که تنها مجموعه ی شعرش با عنوان «مردمان عصر پنجشنبه» را منتشر کرد. این مجموعه شعر و مجموعه داستانی به نام «آگهی نشر الف» تنها آثار احمد اکبرپور برای بزرگسالان هستند.

با گذشت زمان، اکبرپور به این نتیجه رسید که شاعر نیست، پس به جای شعر به داستان روی آورد و به کلاس های داستان نویسی گلشیری و براهنی رفت.
یک پژوهش دانشگاهی او را به شورای کتاب کودک کشاند و از آن پس به نوشتن برای کودکان و نوجوانان پرداخت.

نخستین کتابش برای نوجوانان با عنوان «دنیای گوشه و کنار دفترم» شامل دو داستان بلند بود که از سوی انتشارات خیام به چاپ رسید. بعدها دو داستان این کتاب را بازنویسی کرد و در دو کتاب جداگانه با عنوان های «امپراطور کلمات» و «رویاهای جنوبی» به چاپ رساند.
نشر چشمه، کتاب «قطار آن شب» اکبرپور را در سال ١٣٧٨ منتشر کرد. این کتاب از جمله کتاب های تقدیر شده ی کتاب سال شد.

نشر پیدایش، کتاب «امپراطور کلمات» این نویسنده را در سال ۱۳۸۱ به چاپ رساند. این کتاب در سال ١٣۸٢ برگزیده ی شورای کتاب کودک شد و در جشنواره ی پکا به دور نهایی راه یافت. شورای کتاب کودک این اثر را به دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان ibby معرفی کرد و در سال ۲۰۰۵ در پکن پایتخت چین مورد  تقدیر قرار گرفت.

کتاب «من نوکر بابا نیستم» که از سوی نشر افق منتشر شد، یکی از سه نامزد کتاب سال جمهوری اسلامی و نامزد بهترین رمان جشنواره ی دو سالانه ی کانون پرورش فکری شد. این کتاب در کتابخانه ی بین المللی مونیخ آلمان در فهرست آثار برگزیده ی کلاغ سفید (white raven) جای گرفت.
احمد اکبر پور، کتاب «شب به خیر فرمانده» را در سال ۱۳۸۳ برای مسابقه‌‌ای که دفتر کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و شورای کتاب کودک برگزار کرده بودند، نوشت.

این اثر، برگزیده ی شورا شد و در جشنواره ی ربع قرن دفاع مقدس هم جایزه گرفت. این اثرش در کانادا از سوی ناشر معتبر ground wood books نیز به چاپ رسیده است. خود نویسنده، دو کتاب «شب به خیر فرمانده» و «قطار آن شب» را بیش از دیگر آثارش دوست دارد.

نشر منادی تربیت، کتاب رویاهای جنوبی او را منتشر کرد که برگزیده ی شورای کتاب کودک و جزء سه اثر نامزد کتاب سال شد.

«سه سوت جادویی» اثر دیگر اکبرپور، در جشنواره ی کتاب های برتر، از کتاب‌های برگزیده ی ناشران عضو انجمن فرهنگی بود و در جشنواره ی اصفهان دوم شد.

کتاب های «اگر من خلبان بودم»، «غول و دوچرخه»، «دختری ساکت با پرنده های شلوغ» از دیگر آثار این نویسنده هستند. در جشنواره ی کتاب های برتر از  کتاب «غول و دوچرخه» تقدیر شد.

نشر قطره، کتاب «ردپای نویسنده ی عقده ای» اکبر پور را در سال ۱۳۹۰ چاپ کرده است. در همین سال نشر شباویز کتاب «روباه و کلاغ» او را روانه ی بازار کرده که بازنویسی از افسانه های کهن است.

منبع: کتابک

در ادامه مصاحبه ای از خبرگزاری کودک و نوجوان با این نویسنده برتر کودکان و نوجوانان میخوانیم:

«احمد اکبرپور»، درباره انگیزه‌اش از نوشتن داستان‌هایی در حوزه‌ دفاع مقدس برای کودکان و نوجوانان گفت: جنگ پدیده‌ای است که عوارض آن تمام یک کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای نوشتن از جنگ الزامی ندارد که نویسنده، حضور در جبهه‌ها را تجربه کرده باشد. جنگ در سطحی گسترده یک کشور را در معرض تغییر قرار ‌می‌دهد. علاوه بر این، نویسنده می‌تواند از طریق برادر، پدر، عمو و دوستان در معرض وقایع جنگ قرار بگیرد.

این نویسنده افزود: من ضمن احترام گذاشتن به رزمندگانی که در دفاع مقدس شرکت داشته‌اند فکر می‌کنم ضروری است که سایر نویسندگان، حتی کسانی که تجربه مستقیمی از حضور در جنگ ندارند، با استفاده از قالب داستان از این موضوع برای کودکان و نوجوانان بنویسند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: کلمه «جنگ» همیشه تخیل مرا برانگیخته است و به جنگ احساس دین می‌کنم؛ به این معنی که باید از این رویداد عظیم بنویسم. ‌ این احساس، شاید به دلیل تأثیر همه‌جانبه جنگ بر کشورمان باشد. هرچه هست، من همیشه دوست داشتم سه‌گانه‌ای با مضمون جنگ داشته باشم. «اگر من خلبان بودم» و «شب به‌خیر فرمانده» ثمره‌ این تصمیم من هستند. طرحی نیز برای نگارش سومین داستانم با موضوع دفاع مقدس در دست بررسی دارم که امیدوارم تا یکی دو سال آینده به نتیجه برسد.

«اکبرپور» یکی از دل‌مشغولی‌هایش را تأثیرات جنگ بر کودکان عنوان کرد و در توضیح آن گفت: بارها از خودم پرسیده‌ام که جنگ با بچه‌ها چه می‌تواند بکند، به عنوان مثال بسیاری از کودکان در زمان جنگ پدرانشان را از دست می‌دهند اما در «شب به‌خیر فرمانده»، موضوع با اتفاقات عادی زمان جنگ کمی متفاوت است.

او درباره موضوع کتاب برگزیده «شب به‌خیر فرمانده» اضافه کرد: قهرمان داستان، مادر و پایش را در جنگ از دست می‌دهد و همین، موضوع را غریب‌تر می‌کند. او هر روز به قاب عکس مادر نگاه می‌کند و به او قول می‌دهد انتقامش را از دشمن بگیرد اما در نهایت بخشش را انتخاب می‌کند.

«اکبرپور» معتقد است که در ادبیات، مضمون اهمیت چندانی ندارد. او در این‌باره توضیح داد: هر موضوعی را می‌توان دستمایه آفرینش داستان قرار داد و همین تفاوت داستان با مقاله را شکل می‌دهد. علاقه‌مندان ادبیات داستانی در نخستین مرحله، به دنبال کسب لذت به خواندن روی می‌آورند و در مرحله دوم است که نوع موضوع و اطلاعاتی که از کتاب به‌دست می‌آورند برایشان اهمیت پیدا می‌کند. کودک و نوجوان نیز به همین دلیل کتاب می‌خواند و به همین خاطر در نوشتن از جنگ باید دقت کنیم که داستان را با مقاله اشتباه نگیریم و هدفمان از داستان‌نویسی فقط انتقال اطلاعات به خواننده نباشد.

وی در پایان هدفش را از پرداختن به موضوع جنگ این‌گونه بیان کرد: من در داستان‌هایی که با موضوع دفاع مقدس نوشته‌ام، به دنبال این بوده‌ام که مخاطب به یک کشف و شهود از جنگ برسد و به هیچ وجه قصد نداشتم که کودک شناختی بیرونی از این واقعه به دست آورد. به‌طور کلی ادبیات کودک باید به دنبال این باشد که با ایجاد تعامل با مخاطبان این گروه سنی، آنان را به شناختی غیرمستقیم از موضوعاتی چون جنگ برساند.

برچسب ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

0 نظرات

ارسال نظر

درباره خانه فرهنگ و هنر آفرین

خانه فرهنگ و هنرآفرین با شعار ، “آفرین بر کودک دیروز، امروز و فردا” قصد دارد تا با استفاده از تجربیات خردمندان و پیشکسوتان و با‌ پرورش استعداد های سرشار فرزندان این سرزمین زمینه‌ی رشد و بالندگی را در عرصه فرهنگ و هنر کودک و نوجوان فراهم آورد.

آخرین مطالب

مصاحبه خانه فرهنگ و هنر آفرین با استاد فقید دکتر ناصر هوشمند وزیری
مصاحبه اختصاصی سلوانا شکیبا خبرنگار 8ساله خبرآفرین  با علاءالدین بروجردی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره‌ی مسایل فرهنگی
۶ توصیه برای تعطیلات تابستانی فراموش نشدنی
شانزده نکته که ای کاش تو مدرسه بهمون یاد داده بودن!
کتابخانه سیار بر روی الاغ، معلم فوق‌العاده‌ای که تحصیل را با کتاب‌ها می‌آورد
کتاب سودوکو و معماهای تصویری
گزارش خبرآفرین نوشین شجاعی از مراسم کوله گردها
سال‌های خاطره انگیز با خالق  سلام کوچولو
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی از راهپیمایی روز قدس
گزارش خبرآفرین بنیامین سامعی از نمایشگاهی در استان کردستان
گزارش خبرآفرین میثاق مغانی با موضوع افطاری ساده و روزه اولی‌ها
مصاحبه خبرآفرین بنیامین سامعی از کردستان با یکی از اساتید قرآن کریم